Bavljenje sportom danas postaje svakodnevnica. Atletska staza JU “Gradski stadion Tušanj” Tuzla je konfigurisana tako da je na otvorenom i trenutno se sastoji se od 6 kružnih eliptičnih staza, od kojih je dužina unutrašnje staze 400 metara. Za vrijeme izvođenja radova je poprilično oštećena, pa smo je uspjeli sanirati i vratiti u prvobitno stanje.
Svrha postojanja atletske staze
Prvobitno atletska staza se izgradila i uredila za potrebe polaznika i članova AK “Sloboda Tehnograd” Tuzla i generalno sportista, poslije se ukazala potreba za sportsko – rekreativnim i amaterskim trčanjem.
Pod sportsko – rekreativnim odnosno amaterskim korištenjem atletske staze podrazumjeva se trčanje u skladu sa godinama i psiho – motornim mogućnostima korisnika. Shodno tome, korištenje atletske staze se svodi na upotrebljavanje zadnje dvije trake atletske staze, prve trake atletske staze se ostavljaju na korištenje za nešto sposobnije i spremnije korisnike (takmičare ili rekreativce). Svjesni smo situacije i da ima raznih dobnih skupina korisnika, ali neka osnovna i temeljna naćela se trebaju poštovati.
Stadioni sa svojim sportskim borilištima, koji su označeni kao zvanični sportski objekti za održavanje određenog nivoa takmičenja, su građeni zbog sportista, njihovih trenažnih procesa i njihovih adekvatnih takmičenja. JU “Gradski stadion Tušanj” Tuzla je Gradski stadion i jedan od rijetkih koji dozvoljava pristup trećim licima odnosno građanstvu i rekreativcima, da upražnjavaju svoje sportske aktivnosti. I svi su dobro došli i to ne samo građani određene životne dobi, već i djeca i mladi. Cilj i jeste da djeca kroz sport razvijaju samostalnost, lakše sklapaju prijateljstva i poboljšavaju sposobnost koncentracije. Kada se djeca identificiraju sa sportom, tada je manja vjerojatnoća da će raditi stvari koje nisu u skladu s tom ulogom, a poznato je kako sport kao takav promoviše zdrav stil života, timski duh, razvija disciplinu i potiče stvaranje radnih navika. I naravno da nam je drago zbog toga, ali ne smijemo dozvoliti vožnju bicikla i trotineta, dovođenje kućnih ljubimaca, šetnju sa dječijim kolicima itd., jer naši cijenjeni korisnici moraju znati da stadion “Tušanj” nije dječije igralište, zabavište ni korzo i šetalište.
Treba zajedno da težimo da stadion “Tušanj” u budućnosti izraste u ozbiljan sportski objekat sa raznovrsnim sportskim, kulturnim i turističkim sadržajem. Moramo ga čuvati, njegovati i poštovati pravila. Znamo mi da su potrebna ogromna sredstva i da treba puno toga da se uradi kako bi postali respektabilna sportska institucija, vjerujte planova ima, ideja ima, pokrenut ćemo, inicirat ćemo i nećemo se predate u nastojanju.
Kakav je, takav je, naš je!